Słynni piraci: Samuel Bellamy

0
1834

Pierwszym pirackim statkiem, którego wrak odkryto w 1984 roku, był sztandarowy okręt Bellamy’ego – „Whydah”. Pośród wielu interesujących zabytków, takich jak monety i armaty, nurkowie odkryli coś jeszcze – marzenia 140 piratów, którzy chcieli wrócić do domu i wieść normalne życie. Szczególnie wzrusza marzenie kapitana Samuela Bellamy’ego, który pragnął jedynie ponownie ujrzeć swą ukochaną – Marię Hallett.

Nie ma wielu informacji o wczesnym życiu Bellamy’ego. Według niektórych historyków urodził się w 1689 roku w Devonshire (Anglia). Jako nastolatek wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej i walczył w wielu bitwach. Pewnego dnia wyruszył na wybrzeże Florydy szukać zatopionych hiszpańskich skarbów, pozostawiając w Anglii żonę i dziecko.

W trakcie podróży zatrzymał się Eastham Harbor, w stanie Massachusetts, gdzie poznał lokalną piękność, 15-letnią Marię Hallett. Jej rodzice polubili Samuela, ale uważali, że biedny żeglarz nie jest dość dobry dla ich córki.

Wraz ze swoim przyjacielem, Paulsgravem Williamsem, który zapłacił za nową wyprawę w poszukiwaniu skarbów, Bellamy wypłynął w morze obiecując, że wróci jako szanowany kapitan największego statku, jaki świat kiedykolwiek widział! Wkrótce po tym, jak Samuel wyruszył na wyprawę, Maria urodziła jego dziecko, które jednak zmarło niedługo po narodzinach. W obliczu takiego skandalu, dziewczyna trafiła nawet do więzienia, chociaż nie na długo. Kiedy wyszła na wolność, wygnano ją z miasta. Pomimo tego, Maria wciąż czekała cierpliwie na swojego żeglarza.

Minęło wiele miesięcy, ale Bellamy’emu i Williamsowi nie udało się znaleźć hiszpańskich skarbów. Rozczarowani, ale zdeterminowani i gotowi, by zaryzykować wszystko dla bogactwa, mężczyźni zdecydowali się dołączyć do kapitana piratów Benjamina Hornigolda i jego kompanów. Hornigold był znany ze swej hojności i tego, że atakował jedynie francuskie i hiszpańskie okręty.

W czerwcu 1716 r. załoga zbuntowała się przeciwko niemu. Bellamy i Williams zostali powołani do pełnienia funkcji odpowiednio nowego kapitana i sternika. Okazali się bardzo skutecznymi piratami. W ciągu raptem jednego roku obrabowali ponad 50 statków, głównie na Atlantyku i Karaibach.

 

Kapitan Samuel Bellamy, odtąd znany jako Black Bellamy, był wysokim, silnym i schludnym mężczyzną o nienagannych manierach. Lubił drogie ubrania, zwłaszcza czarne płaszcze. Jego ulubioną bronią były cztery pistolety. Jego rządy były raczej demokratyczne, przez co załoga nazywała go „Pirat Robin Hood”. Bellamy był równiez dobrym strategiem. Zwykle miał dwa statki pod kontrolą. Jego flagowy okręt (potężny, o wielu działach), oraz drugi, lekki i szybki, co dawało dobrą równowagę. Przy tak skoordynowanym ataku udawało im się przechwycić wiele statków bez uszkadzania ich.

W lutym 1717 roku, po 3 dniach pościgu, Bellamy i Williams przechwycili angielski statek przewożący niewolników – „Whydah”, który był w drodze na Jamajkę, dokąd transportował m.in. kość słoniową, złoto i srebro.

To było więcej, niż piraci mogli sobie wyobrazić. Aby tyle zarobić uczciwie pracując, musieliby pracować przez 20 lat. Ukontentowany Bellamy postanowił zachować „Whydah” dla siebie i oddał swój okręt flagowy „Sultana” załodze „Whydah”. Mając wystarczającą ilość złota, by zabezpieczyć się na przyszłość, piraci postanowili porzuć ten proceder i przeżyć resztę życia w spokoju.  Jednak przeklęty statek „Whydah” pokrzyżował te plany.

W późnych godzinach popołudniowych, 26 kwietnia w pobliżu Cape Cod, kiedy Bellamy miał niebawem spotkać swoją ukochaną Marię, „Whydah” natrafił na intensywną burzę. Statek otaczałą gęsta mgła, wiał silny wiatr i lał deszcz. Paulsgrave, za sterem drugiego okrętu, stracił „Whydah” z oczu, a rano dostrzegł jego szczątki. Na pokładzie znajdowało się tej feralnej nocy 148 osób. Tylko ośmiu przeżyło katastrofę, sześciu powieszono, lecz dwóch dotarło do Cape Cod i opowiedziało historię Księcia Piratów.

Prawie wszystko, co wiemy o Samuelu Bellamy’m, pochodzi z opowieści Thomasa Davisa, walijskiego stolarza, który przeżył katastrofę „Whydah”. 

 

Zdjęcie: en.wikimedia.org

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: thewayofthepirates.com

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny 

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody 

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze