Marcin Granicki – nigdy nie robiłem modelu tak słynnego jachtu

„Maria”, słynny, dziś niemalże kultowy jacht Ludomira Mączki, ma swój model. Nie pierwszy, ale na pewno największy i bardzo wierny. W skali 1:10 wykonał go szczeciński szkutnik, modelarz, żeglarz Marcin Gransicki.

Modelarzem jest od dziecka. Robił samoloty, jachty, rakiety. Od paru lat specjalizuje się  w modelach sportowych jachtów i elektrycznych ślizgów. Przez kilka dekad pracował jako szkutnik w Jacht Klubie AZS, tam też żeglował. Do zrobienia modelu „Marii” namówiła go Laura Hołowacz, dyrektor spółki CSL, właścicielki odnawianego, zabytkowego budynku na Łasztowni, a prywatnie żeglarka, pasjonatka żeglarstwa i wszystkiego co morskie.

- Nigdy nie robiłem tak dużego, drewnianego modelu, w dodatku tak słynnego jachtu, ale podjąłem się zadania – przyznaje modelarz. – Zacząłem od poszukiwania planów, zdjęć. W Internecie znalazłem rysunki konstrukcyjne.  Bardzo mi pomógł Wojciech Jacobson, który „Marię” świetnie znał, na tym jachcie żeglował razem z Mączką. Dostałem od niego sporo zdjęć, wiele godzin przegadaliśmy, w ogóle był dobrym duchem mojego przedsięwzięcia. Ja „Marię” widziałem w latach 90-tych, gdy wróciła do Szczecina z tego pierwszego 11-letniego rejsu dookoła świata.  U braci Ludwińskich, specjalizujących się w handlu drewnem egzotycznym, zresztą też żeglarzy, kupiłem mahoń. Ożebrowanie i poszycie wstępne zrobiłem z drewna samba.  I dopiero na nie nakładałem mahoniowe listewki. Najtrudniejszy, najbardziej pracochłonny był pokład, który robiłem z drewna teakowego. Zdecydowałem się na model w skali 1:10, bo to dobra skala.  Można umieścić wiele elementów i są one dobrze widoczne.

Prace rozpoczął na początku lipca 2013 roku. Aby zrobić kadłub wziął miesiąc urlopu. Mówi, że inaczej się nie dało.

- W dodatku pracowałem dzień w dzień po dziesięć godzin. Resztę prac wykonywałem popołudniami i w weekendy. W lutym model był gotowy. Teraz stoi w biurze pani Laury, a wkrótce będzie ozdobą nowej siedziby spółki na Łasztowni.

Model ma: 100 cm długości.
30 cm szerokości,
120 cm  wysokości z masztem, mierząc od stępki.

Tekst i zdjęcia

Krystyna Pohl

Za zgodą: http://mojalasztownia.pl/ 

Powrót

Partnerzy

Marynistyka Navslide Bliski Caraibic CSB Mazurscy Sternicy AlmaPress POZMiW Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Porty 24 Zew Oceanu Studio Borlenghi Karol Jabłoński Navinord BRJ Design Dinghy Atlantic Ocean TEAM Selden Mast Navicula ZOZŻ Polacy Dookoła Świata WaveINN Aero Vaerft Marine Insight PSKite Pogodynka.pl SOLOVELA.NET My Sailing Milka Jung Warmia i Mazury WakeShock Biszcza Tour de Fun SailForum Ocean Sails SSPW Krzysztof Baranowski ServiolaBcn Jachtklub Elbląg Eco Marine Power SSI Jerzy Kuliński Baatsans.no Puchar Polski Jachtów Kabinowych PG Smoki Północy Sunreef Yachts SailBookArnia ODYSEA Władka Wagnera Henri Lloyd International Moth Rumszewicz Sailing Jacht Film Team Klimatyzacja Dansk Sejlunion Arek Rejs Photography Oficyna Morska Morka WFoil Group Polski Klub Morski Pod Omegą Krzysztof Baranowski
FB
Rejsy
Twitter
powrót