Przepis na wygranie Vendee Globe.

0
683

Dzisiejsze internetowe wydanie L’Express piorem Pierre Yves Lautrou podaje 5 tajemnic wygrania Vendee Globe przez Francois Gabarta. Artykul poprzedzony jest uwaga: Nie wygrywa sie Vendee Globe w wieku 29 lat przypadkowo. Oto prawdziwe powody zwyciestwa sternika jachtu Macif.

1) TALENT. Zyciorys Francois Gabarta, ktory jest od kilku dni ozdoba mediow, to pasmo sukcesow. Mistrz Francji w 1997 roku w klasie Optymist, mistrz swiata juniorow w 2003 roku w klasie Tornado, mistrz Francji w regatach samotnikow Figaro w 2010, i dwa lata pozniej udzial i zwyciestwo w Vendee Globe. A w miedzyczasie swiadectwo maturalne z wynikiem bardzo dobry i dyplom inzyniera.

2) PIENIADZE. Dwukrotny stypendysta Figaro co pozwolilo mu na plywanie przez cztery sezony bez koniecznosci szukania sponsorow. Gabart znalazl sie w gronie cennych zeglarzy ktorzy wytypowani zostali do stypendium czteroletniego: Macif /ubezpieczenia – przyp. tlumacza/ zatrudnil mistrza w 2010 roku na 4 lata i przeznaczyl na to 8 milionow Euro. Kontrakt obowiazuje  do startu w Route du Rhum w 2014 roku. Niezly budzet jak na 4 lata.

3) JACHT. Macif Gabarta jest jednym z najnowoczesniejszych jachtow w swiecie, zaprojektowanym przez najlepszy aktualnie gabinet architektoniczny Van Peteghem – Lauriot – Prevost w spolce z Guillaume Verdier. Konstrukcja wykonana w stoczni CDK, z ktorej wyszlo juz kilkanascie najlepszych aktualnie jachtow swiata, w tym Banque Populaire Armela Le Cleac’ha. To jest argument nie do podwazenia. Dwa pierwsze miejsca w Vendee Globe i dwa najszybsze aktualnie jachty w swiecie.

4) PRZYGOTOWANIE. Aby zdobyc jak najwieksza wiedze o zegludze w klasie IMOCA 60 ktora zdominowala Vendee Globe, Francois Gabart rozpoczal nauke pod kierunkiem Michela Desjoyeaux, ktory startowal w trzech poprzednich edycjach Vendee Globe. To zaoszczedzilo ogromna ilosc czasu, a treningi rozpoczete zaledwie dwa lata przed startem, wzbogacily sie o 12 lat doswiadczenia technicznego i taktycznego dwukrotnego zwyciezcy Vendee Globe. To byla niezla strategia Macif. Gabart wtedy studiowal i dzieki pomocy Kito de Pavant i jego bazy w Camargue, mozna bylo stworzyc osrodek szkoleniowy w Port La Foret. Tak jak polowa startujacych w Vendee Globe a w szczegolnosci jego bliski przyjaciel Le Cleaac’h mogli trenowac na okraglo, przeplywajac w tym czasie odpowiednik polowy dystansu Vendee Globe.

5) SZCZESCIE. To jest cos na co zeglarz nie ma wplywu, ale co jest niezbedne do sukcesu. Bez tego zaden zeglarz nie wygra nigdy Vendee Globe. Gabart nie nadzial sie ani na zatopiony kontener ani na inna przeszkode. Talent, praca, super ekipa i szczesliwa gwiazda, to recepta na wygranie Vendee Globe.

Tlumaczenie z francuskiego:  Andrzej Kowalczyk

Komentarze