Żaglowce świata: Kapitan Borchardt

0
1041

Ten trzymasztowy szkuner gaflowy charakteryzuje harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności oraz niepowtarzalna atmosfera historycznego szkunera, na którym pielęgnujemy najcenniejsze wartości polskiej kultury morskiej.

Historia

W 1918 r. w holenderskiej stoczni wybudowano oceaniczny żaglowy statek towarowy „Nora”. W 1923 r. został sprzedany do Niemiec. Wkrótce zamontowano pierwszy silnik. Po II wojnie światowej statek wrócił do Holandii, a następnie w 1953 r. został kupiony przez Szwedów. Służył jako jednostka handlowa. W 1976 r. znów wrócił pod banderę holenderską. Wtedy też rozpoczęto jego rewitalizację. W 1989 r. przeprowadzono dokładny remont. W ostatnich latach pod banderą szwedzką nosił nazwą „Najaden”, a jego portem macierzystym był Sztokholm.

W sumie od zwodowania statek pływał pod nazwami: „Nora”, „Harlingen”, „Möwe”, „Vadder Gerrit”, „In Spe”, „Utskär”, „Najaden”.

Od 2011 r. żaglowiec pływa pod polską banderą, a jego portem macierzystym jest Gdańsk. Uroczysty chrzest żaglowca s/y Kapitan Borchardt odbył się 8.10.2011 r. o godzinie 12.00 w Gdańsku, na brzegu Motławy, przy Targu Rybnym. Matką chrzestną została wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko.

Armatorem żaglowca s/y Kapitan Borchardt jest firma Skłodowscy Yachting Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA.

Jednostka pływa zarówno w bliższe rejsy po Bałtyku, jak i dalekie podróże po Morzu Północnym, oceanie i Morzu Śródziemnym.

 

Kilka słów o s/y Kapitan Borchardt

Trzymasztowy szkuner gaflowy dysponuje 41. kojami dla załogi szkoleniowej: 2. kabinami dwuosobowymi, 7. kabinami trzyosobowymi i 4. kabinami czteroosobowymi. Wszystkie kabiny posiadają klimatyzację oraz łazienkę z natryskiem i toaletą.

Przestronny pokład i mesa pozwalają zarówno na komfortowe spędzenie wolnego czasu, jak i zorganizowanie szkolenia, konferencji lub przyjęcia, a szef kuchni gwarantuje odpowiednio zbilansowane posiłki i ich świetną jakość.

 

Dane techniczne

typ trzymasztowy szkuner gaflowy
materiał stal
długość całkowita 45 m
długość pokładu 33,84 m
szerokość 7,02 m
zanurzenie 3,21 m
żagle 10 żagli o powierzchni 600 m2
silnik Caterpillar 3406B, 350 KM
ilość miejsc 41 dla załogi szkoleniowej + miejsca dla załogi stałej

 

Źródło: http://morze.pya.org.pl

Komentarze