Albatrosy Bałtyku czyli VII edycja SailBook Cup

0
901

Historia kołem się toczy – pierwszy bieg regat do Visby na Gotlandii odbył się w 1934r. Startował w nich między innymi jacht Pirat, który do dnia dzisiejszego jest we flocie Polskiego Klubu Morskiego, znajdującego się w Gdańskiej Twierdzy Wisłoujście. Dzięki zaproszeniu Prezydenta Miasta Sopotu siódma edycja SailBook Cup zakończyła się 9 grudnia w Sopockiej przedwojennej willi, wybudowanej w 1911r.

Uroczystość zakończenia uświetnili swoją obecnością włodarze pomorza – Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Sopot Jacek Karnowski, a także reprezentanci Warmii i Mazur – Senator RP Jerzy Wcisła oraz Starosta Nowodworski Zbigniew Ptak i wiele innych osób zaangażowanych w rozwój morskiego żeglarstwa, w tym oczywiście przedstawiciele sponsorów.

 

obraz nr 1

           Blisko połowa z 300 żeglarzy, którzy wystartowali w tegorocznej edycji, stawiła się na sobotniej gali, aby uczcić siódmą edycję SailBook Cup.

Po raz pierwszy zwycięskie załogi każdej z grup zostały nagrodzone drewnianymi arcydziełami (spod ręki artysty Piotra Więcka), czyli Albatrosami Bałtyku, wręczonymi przez prezesa firmy Maristo.pl Ryszarda Drzymalskiego. Te wyjątkowe i oryginalne „puchary” zostały zaprojektowane i stworzone specjalnie na potrzeby naszych regat, aby godnie uczcić i upamiętnić osiągnięcia zwycięskich załóg. 

 

obraz nr 2

Załoga jachtu Apollo Sails 2 Easy obroniła tytuł zwycięscy w klasie KWR, co oznacza, że nazwisko kapitana – Tomasza Makowskiego – po raz drugi zostało wygrawerowane na ściance srebrnego Pucharu SailBook Cup. Zwycięskiej załodze jachtu grupy OPEN – s/y Globe pod kapitanem Zbigniewem Gutkowskim, nagrodę (Szklany Puchar Marszałka) wręczał Marszałek Mieczysław Struk, natomiast w klasie ORC załoga jachtu Kräceszk (pod Markiem Dempsem) za pierwsze miejsce w klasie otrzymała Puchar Senatora RP Jerzego Wcisła.

 

obraz nr 3

Organizatorzy przygotowali również nagrody specjalne. Pierwsza przeznaczona była dla załogi rosyjskiego jachtu Blagodarnost II pod Sergeyem Pavlienko za Dobrą Żeglarską Robotę, czyli najkrótszy czas rzeczywisty żeglugi. Nagrodę stanowiła kula armatnia z epoki, która przekazana została ze zbiorów Polskiego Klubu Morskiego (z anegdot w kuluarach można było wywnioskować, iż z całą pewnością kula pochodzi z Morskiej bitwy pod Oliwą).

 

obraz nr 4

Kolejna nagroda trafiła do załogi legendarnego Copernicusa z Gdyńskiej Stali pod Stanisławem Grochowskim za 375 lat doświadczenia (łączny wiek wszystkich załogantów starującego w SailBook Cup 2017 Copercicusa) wola walki w  załodze zasługuje na wyróżnienie, tym bardziej tak doświadczonej załodze;)

 

obraz nr 5

Trzecią nagrodą uhonorowano Monikę Wiater, startującą na sopockim Alfie, za kolejne udane filmowe podsumowanie wyjątkowego klimatu regat oraz okazane wparcie i pomoc, Żeglarstwo od zawsze było prawdziwą kuźnią charakterów, a tacy ludzie jak żeglarka Monika potwierdzają tę tezę.

Siedem lat, siedem bezpiecznych okrążeń skalistej Gotlandii, łącznie ponad 5000 mil szaleńczej gonitwy po wygraną…  I za to pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom i dobrym duchom wszystkich dotychczasowych siedmiu edycji. Wspólnie budowaliśmy prawdziwe pozytywne oblicze polskiego żeglarstwa morskiego, okupionego jedynie trudem żeglugi, zawsze zgodnie z zasadami Gentleman’s Agreement. 

 

DZIĘKUJĘ!!!

Komandos regat,

Jacek Zieliński

 

https://www.youtube.com/watch?v=Hk5gpOx1I8E&t=58s 

Pełna galeria zdjęć:

http://oficynamorska.pl/2017/uroczysta-gala-zakonczenia-regat-sailbook-cup-za-nami/ 

 

Organizator: Sklep żeglarski Maristo.pl

Partnerzy: Województwo Pomorskie, Województwo Warmińsko-Mazurskie, Miasto Sopot

Sponsorzy: Konsal, BTA Kompas, Henri Lloyd, Ocean Sails, Statek Pirat, Garmin, Selden,

Eljacht, Prime System, Marine Works, Kancelaria Adwokacka Adam Kapczyński, Polski Klub Morski

Patroni medialni: SailBook.pl, SSI Jerzy Kuliński, Prestiż Magazyn Trójmiejski,

Magazyn Wiatr, W ślizgu!, Portal Morski, Oficyna Morska, Młody Elbląg

 

 

Komentarze