Plastik na powierzchni oceanu

0
606

Istnieje ósmy kontynent, kontynent z plastiku. Odkrył go w 1997 roku oceanograf Charles J.Moore podczas wyprawy przez północny Pacyfik. Jego powierzchnia, która jest ponad dwukrotnie większa od Quebeku, a od Francji niemal sześciokrotnie, w niektórych miejscach może osiągać grubość kilkudziesięciu metrów. Ten plastikowy twór został nazwany wielkim wirem odpadów północnego Pacyfiku. Ma kilku „mniejszych braci” w Północnym i Południowym Atlantyku, Oceanie Indyjskim i Zachodnim Pacyfiku.

3560_

Kontynent z tworzywa sztucznego jest jednym z najlepszych przykładów ogromnych zanieczyszczeń spowodowanych przez człowieka i jego wpływu na ekosystem morski. Fragmenty połamanego plastiku są mylone z pożywieniem i jedzone przez organizmy żywe (ryby, żółwie, ptaki – głównie albatrosy, wieloryby) i nie mogą być strawione. Powodują poważne konsekwencje zdrowotne i znacznie wpływają na śmiertelność poprzez: splątanie, rany, niedrożność jelit, a w wielu przypadkach dochodzi do śmierci przez uduszenie.

3560_

Ponadto, są one pożywką wodnego pająka (Halobates sericeus), którego rozprzestrzenianie mogłoby zaburzyć cały ekosystem Pacyfiku.

Odpady z tworzyw sztucznych łatwo pochłaniają zanieczyszczenia, takie jak PCB i DDT, mogą powodować zaburzenia hormonalne i generowanie toksycznych substancji, które prowadzą do zachwiania ekosystemów. Zakłada się, że to samo zjawisko można zaobserwować także na czterech innych obszarach (Północnym i Południowym Atlantyku, Oceanie Indyjskim, Południowym Pacyfiku).

3560_

Źródło: http://www.mylenepaquette.com

Komentarze