Kolejny wyścig transatlantycki przed nami

0
621

Do 3. edycji unikalnego wyścigu Panerai Transat Classique 2015 pozostało jeszcze ponad 7 miesięcy, a już zapisało się sporo chętnych. To dobry znak – wyjątkowe wydarzenie przyciąga wielu żeglarzy i miłośników żeglarstwa. Do startu w tej edycji szykują się również dość leciwe jachty, a niektóre z nich to istne cuda.

obraz nr 1

Panerai Transat Classique, którego pomysłodawcą jest Loic Blanken, pierwszy raz wystartował w 2008 r. Kto by wówczas pomyślał, że klasyczne jachty, zwykle wykorzystywane do wożenia pasażerów podczas rejsów wycieczkowych, będą zdolne do przekroczenia Atlantyku, i to podczas wyścigów! Trasa tego transatlantyckiego wyścigu widzie z Lanzarote do Martyniki – przed uczestnikami prawie 3000 mil do przebycia. Będą musieli stawić czoła trudnym warunkom pogodowym i wykazać się determinacją i doświadczeniem, by dotrzeć do celu.

Wśród uczestników nadchodzącej edycji znajduje się jacht Corto, projektu Cartera z 1970 roku, który bierze udział w wyścigu po raz trzeci. W 2008 roku był kiepsko przygotowany, ale już w 2012 zajął drugie miejsce na podium – bez wątpienia właściciel Hacene Abbar będzie walczył o pierwsze miejsce w tej edycji.

Faiaoahé, projektu Ribadeau-Dumas, Saint Salomon (dawniej Petite Lande) i super szkuner Alden są również na liście – biorą udział w Transat Classique od początku. Wśród nowych uczestników znajduje się Paloma, hiszpański jacht zbudowany w 1964 roku i Skanda, projektu Laurenta Gilesa z 1948 r.

obraz nr 2

Wszyscy entuzjaści klasycznych jachtów mieli nadzieję, że także Blue Peter zapisze na Panerai Transat Classique 2015, bowiem w poprzedniej edycji zaliczył świetny występ. Mathew Barker, właściciel jachtu zaprojektowanego przez Alfreda Mylene, oficjalnie zobowiązał się do pojawienia się na linii startu w Lanzarote 7 stycznia 2015 r. To wspaniały jacht i dowód na to, że starsze jachty również świetnie sobie radzą podczas transatlantyckich wyścigów – wystarczy zerknąć na napięty program Blue Peter.

Zapewne tym razem Mat Barker liczy na miejsce na podium. W 2012 r., po objęciu prowadzenia od Cascais (Portugalia) do Wysp Kanaryjskich, Blue Peter dzielnie walczył w White Dolphin, który to ostatecznie zwyciężył. Po skorygowaniu czasu przegrał również z Corto.

W Panerai Transat Classique ma zastosowanie reguła handicapu. François Séruzier, dyrektor wyścigu, wyjaśnia: „Stosujemy Jauge Classique/klasyczny handicap, który uwzględnia specyfikę jachtu, w szczególności datę wypuszczenia jachtu na rynek, wprowadzane ulepszenia i zmiany oraz kształt stępki. We Francji ten system HCP stosuje się od wielu lat i zaczyna się on przyjmować za granicą.”

 Wyścig rozpocznie się za około 230 dni, a zawodnicy już przygotowują się, aby móc wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu. Już za kilka dni regaty Voiles d’Antibes rozpoczną sezon wyścigów klasycznych jachtów, który w przyszłym roku zakończy spektakularny Panerai Transat Classique 2015.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.paneraitransatclassique.com 

Komentarze