49. ERT zakończone!

0
453

49. Etapowe Regaty Turystyczne przeszły do historii. Dziś przed południem w Trzebieży oficjalnie zakończono trwającą osiem dni imprezę, o niepowtarzalnym w żeglarskim świecie charakterze. W przyszłym roku jubileuszowa pięćdziesiąta edycja!

Trzebież była tradycyjnie pierwszym i ostatnim portem gdzie przycumowali żeglarze startujący w 49. ERT. Załogi właśnie w Centralnym Ośrodku Żeglarstwa zakończyli VI etap na trasie Stepnica-Trzebież. Uroczyste zakończenie poprowadzili: prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniew Zalewski oraz Zbigniew Jagniątkowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Regat. Gospodarzem finału 49. ERT był burmistrz gminy Police Władysław Diakun, który uhonorował i nagrodził wszystkich startujących w tej imprezie uczestników.

Tego lata organizatorzy przyjęli ponad 80 zgłoszeń jachtów, co dało liczbę blisko trzystu uczestników. Ostatecznie sklasyfikowano 73 jachty, które od 20 do 28 lipca cumowały w kolejnych portach i przystaniach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. W każdej z gmin, uczestnicy byli ciepło witani przez władze i mieszkańców. Na trasie była ostra rywalizacja, ale także żeglowanie wyłącznie rekreacyjne, dla własnej satysfakcji. To właśnie tworzy niepowtarzalny klimat i charakter tej imprezy – powtarzali żeglarze, którzy już dziś obiecali licznie stawić się na starcie jubileuszowej pięćdziesiątej edycji.

– Kto chciał się ścigać i rywalizować po prostu robił to. Z podziwem obserwowaliśmy zaangażowanie wielu załóg. Co ważne, wszystko obywało się według zasad fair-play – powiedział sędzia główny 49. ERT, Kacper Gryglewski. – Drugą równie liczną grupę tworzyli żeglarze-turyści. Oczywiście, zgodnie z obowiązującymi przepisami regatowymi traktowaliśmy ich tak samo poważnie jak tych pierwszych. Dla turystów jednak wynik był sprawą drugorzędną  – dodał.

Wśród walczących o prym w poszczególnych klasach na czoło wysunęła się załoga Bryzy 33. Jacht z kapitanem Jackiem Romanowskim był bezkonkurencyjny w I grupie jachtów niepomierzonych. Ponadto zdominował wszystkie trzy wyścigi o Błękitną Wstęgę i ostatecznie okazał się najszybszym jachtem 49. ETP w czasie rzeczywistym.

W klasie KWR I triumfował Antidotum kpt. Marcina Mrówczyńskiego, KWR II zdominowała Lady Dana z kpt. Januszem Fraczkiem, zaś w KWR III najlepszym okazała się łódź kpt. Krzysztofa Krygiera – Kiwi. W grupie II jachtów niepomierzonych wygrał Master 3 kpt. Bogdana Września, który pokonał m.in. drugą w stawce Bryzę Sport z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem na czele.

OFICJALNE WYNIKI DO POBRANIA:
marinas.pl

Komentarze