SAR w Zjednoczonym Królestwie

0
730

Za zgodą Jerzego Kulińskiego   www.kulinski.navsim.pl 

 

Monika Matis – Nasza Dama w UK dobrze inauguruje rok 2017 w SSI. Od czego? Od przeprosin i przyrzeczenia poprawy. Ostatnio dała głos tu: http://kulinski.navsim.pl/art.php?id=2853&page=0

To nawiązanie do dyskusji toczonej na „łamach” SSI i to z udziałem nie tylko rozbitków, ale i ratowników. Budujące było to, że w SSI czytaliście też argumenty zawodowców. Ten news podpiera sugestie Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, które z uzasadnionymi i realnymi postulatami wystąpiło do władz państwowych. 
SAR w Dworze Artusa dostanie nagrodę. Słusznie i zasłużenie. 
Tylko ja się pytam – od kogo tytularnie, od kogo ta nagroda ? Jak to łatwo się podczepiać pod czyjeś działania.
Do Siego Roku !
Cały czas w kamizelkach !
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
.
———————————————-
.

Drogi Jerzy,

Wiem, zaniedbuję się z pisaniem. W Nowym roku (oby szczęśliwym dla Ciebie i Twoich Czytelników) postaram się poprawić i pisać co najmniej raz w miesiącu. Pierwsza notka pierwszego dnia roku na dobry początek. W SSI dyskutowano niedawno na temat skuteczności (lub nie) pewnych rozwiązań w służbach poszukiwania i ratownictwa. Jako rezydentka ważnego europejskiego kraju z dużymi tradycjami morskimi zostałam wezwana przez Don Jorge do tablicy aby opisać, jak to u mnie działa i pomyślałam, że równie dobrze może to posłużyć szerszej społeczności, stąd ten krótki artykuł.

UK, lub jak inni wolą – Wielka Brytania – jest nie tylko wyspą, jest dużym zbiorem wysp. Gdy uwzględni się je wszystkie, jej linia brzegowa to blisko 20 tys. mil – ponad 31 tys. km. Jeśli się doda do tego położenie na najbardziej zatłoczonych trasach żeglugowych na świecie i 100 tysięcy plus (100 tysięcy wspomina każda statystyka jako potwierdzone, nikt nie jest pewien tego plusa, ale może on być zbliżony do tej liczby…) jednostek pływających dla przyjemności, z 2 milionami osób rocznie deklarujących jakiś rodzaj aktywności na wodzie – łatwo zrozumieć, że zadanie dla SARu jest olbrzymie.
/obraz nr 1

 
.
Coastguard obecnie ma jedno centrum koordynujące działania służby na terenie UK i dziewięć regionalnych, działających 24/7 centrów odpowiedzialnych za poszczególne strefy.
RNLI jest najstarszą (1824) ochotniczą organizacją ratowniczą na świecie. Z rocznym budżetem 170 milionów funtów dostarczanym w całości przez zwykłych ludzi – członków i nie-członków stowarzyszenia – i dostarczającą pełne pokrycie linii brzegowej z ich 350 aktywnymi łodziami ratowniczymi różnego typu (i setką w odwodzie aby zapewnić ciągłość zabezpieczenia). Duża część tych łodzi jest w stanie operować w każdych warunkach pogodowych i z bardzo dużymi prędkościami, zapewniając szybkie dostarczenie ratowników na miejsce. Dodając do tego szybki czas reakcji (15 minut dla stacji RNLI) łódź ratownicza jest zwykle pierwsza na miejscu wypadku. (Więcej o łodziach ratowniczych RNLI tutaj: https://rnli.org/what-we-do/lifeboats-and-stations/our-lifeboat-fleet)

Kolejnym środkiem w arsenale koordynatorów SAR są helikoptery dostarczane przez Bristow. W 10 bazach rozlokowanych w UK mamy 22 śmigłowce ratownicze – AgustaWestland AW189 i Sikorsky S-92, będących w stanie dostarczyć ratowników/podjąć ratowanych w promieniu 250 mil morskich od baz (200 Agusta). Warto pamiętać, że śmigłowce te ratują nie tylko na morzu, ale zabezpieczają także odległe lądowe lokalizacje. Np. w 2015 na 1608 wylotów tylko 301 (18 procent) dotyczyło akcji morskich (ponad 3 mile od brzegu) i 476 (28 procent) przybrzeżnych (od 0.2 do 3 mil od brzegu). Reszta to akcje na lądzie. Przeciętny czas dotarcia do strefy działania to dla naszych helikopterów – jak wynika z historycznych danych, wraz z nowymi helikopterami te czasy powinny się nieznacznie poprawić – 30 minut. Wszystkie helikoptery wyposażone są w kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne i systemy antyoblodzeniowe aby zapewnić ich służbę w każdych warunkach.


/obraz nr 2


/obraz nr 3


Zapraszam na nasze wody – na 20 tysiącach mil każdy znajdzie coś dla siebie.

Pozdrawiam, Monika Matis
www.seawitch-services.co.uk
———————————————————————
BOAT in English is an acronym.
In full it’s: Bring Out Another Thousand

Komentarze