Kładzenie i stawianie masztu

0
6822

Niemal każdy rejs jachtem żaglowym po Mazurach wiąże się z potrzebą składania i stawiania masztu. Wbrew pozorom czynności te sprawiają problemy wielu początkowym żeglarzom. Aby uchronić się przed wyrządzeniem szkód na jednostce, przedstawiamy szczegółowo cały manewr kładzenia oraz stawiania masztu – krok po kroku.

 

Patent do stawiania i składania masztu typu bramka

Większość jachtów przeznaczonych do czarteru jest wyposażona w patent do składania i stawania masztu typu „bramka”, co w znacznym stopniu ułatwia zadanie. Przed jego opuszczeniem należy sprawdzić, czy będziemy w stanie manewrować jachtem – nie zaleca się opuszczania masztu w portach i miejscach cumowania innych jachtów. Należy zwracać szczególną uwagę, aby podczas manewrowania z położonym masztem nie doszło do kolizji z inną jednostką lub przeszkodą.

Kolejność kładzenia masztu

  1. Zamknij wszystkie luki pokładowe na jachcie.
  2. Zroluj fok oraz zrzuć grot i zapnij go w pokrowcu.
  3. Wypnij z likszpary masztu wszystkie pełzacze lub liklinę grota.
  4. Poluzuj topenantę, obciągacz bomu, lazy jack (linki pokrowca), fał rolfoka i wypnij bom (najlepiej położyć go na burcie równolegle do osi jachtu).
  5. Rozmieść załogę w taki sposób, aby jacht był stabilny (nie kołysał się na boki) oraz tak, aby nikt z załogi nie przebywał bezpośrednio pod masztem.
  6. Przygotuj fał talii bramki (nie może być splątany) i kontrolując (trzymając napięty lub zaknagowany fał) wypnij przetyczkę.
  7. Rozpocznij płynnie opuszczać maszt luzując talię. Z początku może on sam nie opadać, dlatego możesz wykorzystać achtersztag, ciągnąc go do dołu. Nie należy używać do tego bramki! Kontroluj, aby żadna lina nie wpadła do wody.
  8. Po położeniu masztu naciągnij fał tak, aby sztywny sztag nie zwisał swobodnie, gdyż jest on wykonany z profilu aluminiowego i może zostać skrzywiony lub złamany. 
  9. Przywiąż krawatem do masztu, wystające za rufą, olinowanie. Bardzo często bywa, że achtersztag ląduje w wodzie, a następnie w śrubie silnika lub na knadze innego jachtu, czy też na kei.

Kolejność stawiania masztu

  1. Sprawdź stan olinowania stałego, w tym przede wszystkim przetyczki, zawleczki i ściągaczy (czy są skontrowane).
  2. Sprawdź, czy szoty lub inne fały nie znajdują się pod piętą masztu.
  3. Stawiaj maszt poprzez wybieranie fału. Powinien on podnosić się płynnie bez większego oporu. Gdy takowy napotkasz należy zaprzestać podnoszenia i sprawdzić, czy olinowanie masztu nie zaczepiło się o osprzęt pokładowy (okucia, knagi, rumpel, pantograf, itp.).
  4. Po postawieniu masztu zabezpiecz go przez włożenie przetyczki. Jeśli wystąpią problemy z dociągnięciem do pięty należy poluzować achtersztag.
  5. Zobacz film 

Za zgodą: http://www.sternicy.com.pl 

 

Komentarze