93. rocznica zaślubin Polski z morzem

0
856
obraz nr 1

 

Puck, 10 lutego 2013 roku – jak co roku obchodzona bardzo uroczyście, uważana za wielkie morskie święto – rocznica zaślubin dokonanych w Pucku przez generała Józefa Hallera w 1920 roku, przez symboliczne wrzucenie do wód Zatoki Puckiej pierścienia. Tradycyjnie już zorganizowana przez władze miasta Pucka wspólnie z Ligą Morską i Rzeczną, tego roku obchodzona po raz 93. 

 
Uroczystości rozpoczęły się na rynku miejskim, tuż przed siedzibą władz miasta. 
Wszystkich przybyłych, zaraz po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odegraniu Mazurka Dąbrowskiego przywitał burmistrzMarek Rintz

obraz nr 2

Wśród obecnych znaleźli się m.in: dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Kazimierz Plocke, Wojewoda PomorskiRyszard Stachurski, Marszałek Województwa Pomorskiego –Mieczysław StrukPaweł Szynkaruk – Dyrektor Naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej, Prezes Zarządu Polskich Linii Oceanicznych –Roman Woźniak, Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, Rektor – Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał Czesław Dyrcz, przedstawiciele uczelni wyższych, wojska polskiego, policji, piłsudczycy, harcerze, stowarzyszenia morskie i organizacje kaszubskie, czyli wszyscy, którym morze i jego sprawy pozostają zawsze w głębi serca.

Głos zabrał prezes Ligi Morskiej i Rzecznej dr inż. kapitan ż. w.Andrzej Królikowski. Podkreślając znaczenie mediów, głównie telewizji, przypomniał o stworzonym w 1967 roku przez red.Bohdana Sienkiewicza programie służącym szeroko zakrojonej propagacji spraw morza wśród młodzieży „Latający Holender” – zachęcał do stworzenia dzisiaj podobnej audycji telewizyjnej o zasięgu ogólnopolskim.

 
obraz nr 3

 
Tradycyjną też częścią uroczystości jest co roku wręczanie wykonanych ze złota „Pierścieni Hallera”, ludziom i instytucjom znacznie dla spraw morskich zasłużonym. Tego roku to najważniejsze ligowe wyróżnienie otrzymali: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek; historyk – profesor Marek Drozdowski; komandor Edward Kinas – Prezes Bractwa Okrętów Podwodnych oraz Instytut Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

obraz nr 4

 

Po wstępnych uroczystościach odbyła się w puckiej farze msza koncelebrowana przez ks. infułata Stanisława Ziębę.

obraz nr 5

 

Na jej zakończenie wiceminister Kazimierz Plocke odczytał list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pełniącego również funkcję Honorowego Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej (zobacz tu – kliknij). Miasto Puck, a dokładniej jego Rada, w uznaniu zasług poczynionych dla miasta wyróżniła chwilę później Kazimierza Plocke Honorowym Obywatelstwem.

obraz nr 6

 

Po mszy wszyscy wyruszyli nad Zatokę Pucką, gdzie dokonano wręczeń przyznawanych corocznie ligowych krzyży „Pro Mari Nostro„, honorowych odznaczeń Marynarki Wojennej oraz krzyży przyznawanych przez Stowarzyszenie Piłsudczyków. 

obraz nr 7

 
obraz nr 8

 

Symbolicznego odnowienia zaślubin Polski z morzem dokonano przez złożenie wieńca na wody Zatoki Puckiej z helikoptera MW, 

obraz nr 9

a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i oddały honory pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. 

obraz nr 10

 

A jako, że generał nie poślubił Polski morzu latem, po lekkim zimowym przecież zmarznięciu w mroźnym morskim klimacie – zgromadzeni udali się ku pokrzepieniu i rozgrzewce na oczekujący już ciepły poczęstunek.

Po zakończeniu uroczystości, odbyło się jeszcze, lecz już w bardziej kameralnym gronie odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez Miasto Puck, a poświęconej 95. rocznicy powstania LMiR, która przypadnie na dzień 1 października 2013 r. I jak od tych 95. lat Liga woła głośno: „Trzymajmy się morza” – tak po prostu nie wypada nam tego nie robić.
Obecni tu przedstawiciele miasta Kołobrzeg, m.in. dyrektor Muzeum Wojska Polskiego – Paweł Pawłowski, zaprosili do siebie na dzień 18 marca br., na własne uroczystości zaślubin Polski z morzem. Zaślubiny te dokonały się na kołobrzeskiej plaży, zaraz po wygranej bitwie o Twierdzę Kołobrzeg właśnie tego dnia w 1945 roku.

obraz nr 11

 
* * * 
 
Swoje 87. urodziny obchodziła tego dnia również Gdynia – zajrzyj tu – kliknij
 
Cezary Spigarski

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (więcej fotek – galeria) 

Poczytaj też tu – kliknij 

Obejrzyj relację filmową – kliknij tu

 

Komentarze